Zoeken

polygon polygon polygon
Header Charlotte de Bourbon en Willem van Oranje Header Charlotte de Bourbon en Willem van Oranje

Willem van Oranje en Charlotte de Bourbon

polygon polygon

Festiviteiten rondom 450 jaar huwelijk

Op 12 juni 1575 trouwde Willem van Oranje met zijn derde vrouw, Charlotte de Bourbon, in de Sint-Catharijnekerk  te Brielle. In 2025 is het 450 jaar geleden dat dit gelukkige huwelijk werd gesloten en er zijn daarom diverse festiviteiten gepland in onze vestingstad.

Op deze pagina vind je de verschillende activiteiten, waaronder de bijzondere tentoonstelling die te zien zal zijn, mooie theatervoorstellingen en een inspirerende lezing.

Tentoonstelling

Bezoek tussen 13 juni t/m 14 september de tentoonstelling Willem van Oranje en Charlotte de Bourbon. Zeven Jaren Samen 1575-1582 in Historisch Museum Den Briel. Van Dr. Erik Swart verschijnt bij de tentoonstelling een rijk geïllustreerde publicatie waarin nieuwe feiten rondom Willem en Charlotte worden besproken. Op donderdag 12 juni vindt 's middags de officiële opening voor genodigden plaats in het Historisch Museum den Briel door dr. Femke Deen.  

Voorstelling De Vier Vrouwen van Willem van Oranje

Op donderdagavond 12 juni wordt in de Sint-Catharijnekerk de historische theatervoorstelling “De vier vrouwen van Willem van Oranje” vertoond. De vier echtgenotes van Willem van Oranje hebben elkaar nog nooit ontmoet. 450 Jaar later doen ze dat alsnog, als ze nieuwsgierig uit hun portret stappen en elkaar de geheimen van hun levens met Willem ontluiken. De voorstelling wordt opgevoerd door Theatergroep Plankgas.

Aanvang: 19.00 uur. Kaarten à € 4 en € 1 verkrijgbaar van di t/m zo bij de receptie van het museum, Markt 1, Brielle.

Willem van Oranje en Charlotte de Bourbon

Theaterspektakel: "Willem van Oranje, Noodsprong en Noodlot"

Op historisch verbeelde wijze maak je kennis met twee vrouwen van Willem van Oranje: Anna van Saksen en Charlotte de Bourbon.

De titel van deze indrukwekkende voorstelling, georganiseerd door de Culturele Stichting Voorne, verwijst naar twee bepalende gebeurtenissen in Willems leven:

De "noodsprong": een verstandshuwelijk met Anna van Saksen, dat hem financieel voordeel opleverde maar eindigde in een liefdeloos huwelijk, een buitenechtelijk kind en een tragisch lot voor Anna.

Het "noodlot": zijn ontmoeting met Charlotte de Bourbon in Heidelberg, waar zij als gevluchte abdis werd opgevangen. Haar moedige geloofskeuze en hun liefdevolle huwelijk maakten grote indruk en zorgden voor opschudding, vooral in religieuze kringen.

De voorstelling combineert theater, film, dans, zang en live muziek – een meeslepende ervaring gebracht door Libertatis Primitiae.

Data en tijden: zaterdag 14 juni 2025 om 13:00 en 19:30 uur en zondag 15 juni om 14.00 uur.
Tickets voor de voorstelling á €17,50 vind je hier: https://culturelestichtingvoorne.nl/ 

Lezing:"Drie Oranje vrouwen en Brielle"

Een avond vol inzichten in een rijke historie!

Na de eerste voorstelling van het theaterspektakel Willem van Oranje, Noodsprong en Noodlot op zaterdag 14 juni, organiseert de Stichting Eersteling der Vrijheid om 16.00 uur een bijzondere lezing door Dr. Paul Rem.

Dr. Paul Rem, senior conservator van Paleis Het Loo, belicht hierin de persoonlijke en historische betekenis van dit huwelijk en plaatst het in de bredere context van de politieke en religieuze ontwikkelingen van de 16e eeuw. Het huwelijk markeerde een cruciaal moment in het leven van Willem van Oranje en in de geschiedenis van Nederland.

Je bestelt kaarten voor de lezing op 14 juni om 16.00 uur via: https://eerstelingdervrijheid.nl/ 

We zien u graag!

 

Vestingstadje Brielle

Blijf gerust wat langer en geniet van dit sfeervolle vestingstadje op Voorne-Putten, onder de rook van Rotterdam. Hier begon op 1 april 1572 de bevrijding van Nederland, toen Alva zijn Bri(e)l verloor. Dwaal door de historische straatjes met boetiekjes, geniet van een drankje op een gezellig terras of wandel over de stadswallen of ontdek het Brielse Meer. Met hotels, campings, musea, een haven en volop historie is er genoeg te beleven.

Klik hier voor meer informatie >

Willem van Oranje en Charlotte de Bourbon
Slope down